Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Detail akce

neděle
31/7
19:00

CRO-MAGS, REAL DEAL - ZRUŠENO!

Vstupenky v předprodeji v klubu a v Hudebním světě. 390,- Kč
Vstupenky v předprodeji prostřednictvím sítě Goout 430,- Kč
Facebook

Tento koncert je totálně zakletý. Nejdříve zrušili turné H2O a tentokrát jsme dostali zprávu od Cro-mags, že jsou nuceni z důvodu kolapsu bubeníka na italském koncertě zrušit jak sobotní koncert v Maďarsku, tak i náš v Ostravě. Bubeník byl kvůli přehrátí hospitalizován s těžkou dehydratací, nicméně je v pořádku, avšak potřebuje nějaký čas na to, aby se dal dohromady. Níže přidáváme anglické vyjádření kapely a všechny vstupenky bude možné v plné výši od příštího týdne refundovat.

Here is official statements from Harley Flanagan:

thursday:
"This morning my brother and drummer Gary G-man Sullivan suffered from dehydration and complications due to the extreme heat and was admitted into the hospital in Italy forcing us to cancel the show later that evening. He is stabilized and recovering we will have more updates soon."

friday:
"I am very happy and relieved to report that my brother Gary G-man Sullivan is recovering nicely. They want to keep him in the hospital overnight for evaluation to make sure everything is OK Gary is a trooper and wanted to sign himself out today and do the show tomorrow but as his brother I can’t allow him to do that. We will take a couple days off for him to fully recover and get his strength back. But we are very happy to report that he will be fine and the tour will continue unfortunately we will have to cancel tomorrow’s performance and the following day. I can’t put my brother in any kind of risk after suffering through this heat and physical stress. We thank you all for your concern and your prayers and positive wishes coming to our brother GMan and have no fear he is on the mend“

Další program
Ostrava!!!
Ostrava - Moravská Ostrava a Přívoz
Metalshop
GoOut
Rádio Čas Rock
Rádio Čas